TERAPIA PSYCHOLOGICZNA
Kiedy warto udać się do psychologa dziecięcego?
Bez wątpienia to rodzic najlepiej zna swoje dziecko. W jego wychowanie wkłada ogrom energii, obserwuje jego postępy i rozwój. To właśnie rodzic może zauważyć w zachowaniu swojego dziecka coś, co go zaniepokoi lub wyda mu się zastanawiające. Na pewno z częścią zmartwień doskonale poradzi sobie sam, co jednak, gdy podejmowane działania nie przynoszą oczekiwanego efektu? W takiej sytuacji z pomocą przychodzi psycholog dziecięcy Warszawa Bielany. Psycholog dziecięcy to osoba ciepła, życzliwa a przede wszystkim nastawiona na rozwiązanie wszelkich wątpliwości rodziców i pomoc najmłodszym. Kiedy zatem można, a nawet warto udać się do psychologa?
– gdy u dziecka nie występują pożądane w jego wieku zachowania, np. nie pojawia się mowa,
– jeśli dziecko rozwijało się prawidłowo, ale z jakiegoś powodu nastąpił regres i dane zachowanie zanikło,
– gdy dziecko nie radzi sobie ze strachem lub lękiem – boi się wielu sytuacji, np. zwierząt, ciemności itp.,
– jeśli dziecko nie radzi sobie z wyrażaniem i kontrolą emocji,
– gdy otoczenie dziecka (nauczyciele, rodzina, przyjaciele) zgłaszają, że coś niedobrego dzieje się z dzieckiem,
– zmianie uległy oceny dziecka, otrzymuje ono gorsze stopnie – nie zawsze jest to związane z brakiem pracy a z jego emocjami,
– kiedy planujesz rozwód, rozstanie, separację – aby pomóc dziecku przeżyć trudny okres w waszej rodzinie,
– kiedy zauważysz zmianę w zachowaniu Twojego dziecka, stanie się ono rozdrażnione, smutne, unika kontaktu, widzi swoją przyszłość w czarnych barwach, uważa, że nic mu nie wychodzi i do niczego się nie nadaje,
– gdy dziecko ma trudności w kontaktach z rówieśnikami, wstydzi się innych bądź reaguje za bardzo agresywnie,
– jeśli w waszej relacji (rodzic – dziecko) występuje dużo trudności, np. częste kłótnie, napięta atmosfera,
– gdy chcesz sprawdzić potencjał, intelekt lub rozwój emocjonalny swojego dziecka.
Diagnoza psychologiczna dziecka
Diagnoza psychologiczna to proces, polegający na sprawdzaniu i weryfikowaniu przyczyn niepokojących zachowań dziecka. Dzięki niej możemy dowiedzieć się, dlaczego dane zachowanie u dziecka występuje, co oznacza, co było przyczyną jego powstania i co najważniejsze, jak możemy takiemu dziecku pomóc. Aby postawić prawidłową diagnozę, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, dlatego w tym celu niezbędne będą:
– wywiad z rodzicami i dzieckiem
– obserwacja dziecka w gabinecie, np. podczas zabawy
– wyniki testów i/lub kwestionariuszy
• czasem opinie od innych psychologów, nauczycieli (prosimy o dostarczenie na pierwsze spotkanie)
• dokumentacja ze szpitala, w przypadku, gdy dziecko w nim przebywało (prosimy o
dostarczenie na pierwsze spotkanie).
Na pierwsze spotkanie zapraszani są sami rodzice/opiekunowie prawni do naszej Poradni. Psycholog zapyta o cel wizyty, o to co ich niepokoi lub zastanawia w zachowaniu dziecka, zapyta od kiedy dane trudności występują, w jakich sytuacjach i jak dziecko się zachowuje. Zada pytania, które mogą czasem wydać się zaskakujące, np. o przebieg ciąży. Zbierze również dane dotyczące środowiska dziecka: domowego, szkolnego. Może poprosić o wypełnienie kwestionariuszy diagnostycznych. Podczas kolejnego spotkania obecne jest tylko dziecko. Początkowo psycholog będzie starał się stworzyć atmosferę pełną akceptacji i zrozumienia, tak, by dziecko poczuło się jak najbardziej swobodnie. Podczas rozmowy z młodszymi dziećmi, może rysować lub bawić się dostępnymi w gabinecie zabawkami. Jednym z etapów spotkania będzie wykonanie wystandaryzowanych testów psychologicznych i/lub kwestionariuszy. Może się okazać, że niezbędna będzie konsultacja innych specjalistów, np. logopedy bądź lekarza pediatry, psychiatry czy neurologa. Po zebraniu wszelkich danych, psycholog opracuje plan dalszego postępowania i pomocy. Możliwe, że zaleci udział dziecka w procesie psychoterapii. Natomiast nie każdy psycholog ma uprawnienia do jej prowadzenia, wobec tego poleci innego specjalistę z odpowiednimi kwalifikacjami.
Czy na spotkania z psychologiem dziecięcym trzeba się szczególnie przygotowywać?
Nie, najważniejsze to przyjść wypoczętym. Nie należy zatajać przed dzieckiem w jakie miejsce się wybiera. Dzieci potrzebują jasnego obrazu sytuacji, czują się wtedy bezpiecznie. Psycholog dziecięcy, w razie potrzeby, odpowie na pytania i rozwieje ich wszelkie wątpliwości. Proces diagnostyczny obejmuje 1-2, 50 minutowych spotkań z rodzicami/opiekunami prawnymi, 2-4 spotkania z dzieckiem, w zależności od jego tempa pracy oraz 1-2 spotkania w obecności zarówno rodziców/opiekunów prawnych, jak i dziecka, które będą służyły przedstawieniu diagnozy oraz zaproponowanie dalszych oddziaływań.